Bratislavské psie hovná –čo s tým?

29. apríla 2016, jozefj, Nezaradené

Každý kto sa pohybuje v Bratislave sa už „stretol“ prípadne aj  našliapol na niečo hnedasté a mazľavé. A hneď má človek krajší deň JJ. Pomaly sa bude oteplievať  a spolu so slniečkom bude vonku viac ľudí tráviť viac času a tak si užijeme aj viac nadávania na „hnedý zážitok“  a ich tvorcov. Smutné je, že tento „jav“ nájdeme aj na detských ihriskách, na frekventovaných chodníkov, priamo pred vstupmi do bytových domov, pri škôlkach a podobne…

Spŕšku nadávok si odnesú aj naši štvornohý priatelia pričom za to vlastne ani nemôžu. Z pohľadu  Bratislavského panelákového psa je to totiž tragikomédia : nemôže brechať, vonku len na „reťazi“ a ani to bobo vlastne nemá kam dať.

Čo s tým robiť? Odhliadnuc od problematiky či a aký pes vlastne patrí do paneláka (pričom sociálna výhoda mať zviera je zrejmá), je tu otázka, že keď už tu tie zvieratá sú, ako dosiahnuť pokojné spolunažívanie ich pánov aj ich samotných  s okolím.

Treba v podstate riešiť 4 základné problémy: správanie sa majiteľa, exkrementy,  vodítko, štekot  v byt. dome

Myslím, že by pomohli opatrenia ako:

-„medzipanelákové“ jednoduché ohradené výbehy, ich čistotu vrátane okolia by zabezpečovala miestna časť,  miest je dosť spoznáte ich ľahko, už teraz tam je kopec psíčkarov. Musia byť umiestnené tak, aby tam ľudia zo spádovej oblasti dokráčali max. do 5-10min.

– vytvorenie funkčnej  kombinácie: zvierací detektív- štátna polícia , mestský policajt za danú oblasť, občianske hliadky . Ich úloha by bola okrem kontroly (najmä registrácia psov), vzdelávania a pokút aj ochrana  samotných zvierat, nie len psov . Dôležitá časť je to, že ich pláca (tých čo sú platený) by bola závislá aj od ich výsledkov

– ohradenie (niekde stačí iba čiastočne či symbolické), a riadne označenie plôch detských ihrísk a ich okolia, či iných špecifických priestranstiev

– ak to nepomôže tak DNA výkalov (čo už kde kto nasľuboval) s posielaním pokút- len nie tak, že keď nájdeme aj na odľahlom nevyužívanom mieste nejaké to h… tak  šup, hneď pošleme pokutu- malo by to byť s rozumom  a empatiou.

Kde na to vziať: v prvom rade nejde o nejaké extra navýšenie výdavkom, okrem napr. štátnych 2 policajtov s vybavením a prvotných ohrád (opakujúcich sa napr. v 10 ročných intervaloch- prípadne živý plot),  všetko ostatné už platíme.

Hlavné pravidlo : peniaze za psa by mali ísť naspäť na psa. Zvýšenie pokút a ich vyberanie za neregistrovaného alebo zle registrovaného  psa  na 300 eur,  2-3 násobné zvýšenie poplatku za 3 alebo 4 a ďalšie zviera na jednej adrese.  Pre bytové domy možnosť výberu nejakých symbolických poplatkov od psa, ktoré by sa použili na čistenie samotného domu a jeho najbližšieho okolia- rozhodli by sa sami vlastníci.

Trocha štatistiky: v Bratislave ak nerátam Devín,Čunovo, Záhorská Bystrica a Lamač je cez 26000 psov s poplatkom od 10 po 40 eur, Okrem toho sa tu pohybuje množstvo psov čo sú prihlásený inde (kôli dania) resp. neprihlasených vôbec. Odhadujem cca polovicu s prihlásených. takže základný balík peňazí tu je, na to aby psia agenda bola finančne samonosná.

Záverom chcem dodať, že je čoraz viac vychovaných psíčkarov, ktorý upratujú tak ako majú, takže postupujeme správnym smerom čo je dobrá správa. Tu navrhnutú opatrenia sú možno nedokonalé a dajú sa modifikovať, ale po rozhovorov aj so samotnými majiteľmi psov sa mi to zdá ako dobré riešenie. Ak má niekto niečo lepšie či chce pripomienkovať smelo píšte budem rád.